Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

3 Červen 2023

komentáře

0
 3 června, 2023
 0

I to, jakým golfovým míčem hrajete, je důležité. V ideálním případě je dobré hrát neustále stejným míčem (myšleno stejnou značkou a tvrdostí) a nekupovat hrané golfové míče. Proč, si vysvětlíme v krátkém článku.

Nejdříve se zaměřme na hrané golfové míče. Možná se to zdá jako dobrá investice. Koupíte si třeba Titleist PRO V1, který nový stojí kolem 200 kč, za necelých 40 Kč. Ovšem studie nám ukazují zajímavá čísla. U profesionálního golfisty je rozdíl mezi hraným a novým míčem u odpalu neuvěřitelných 28 metrů. U průměrného amatéra je to 17 metrů. Chcete tedy mít kratší odpaly o celých 17 metrů v průměru?

Doporučila bych vám hrané míče zakoupit na trénink krátké hry, kdy není až tak důležité, jak daleko míč doletí.  Ale rozhodně bych vám nedoporučila kupovat hrané míče na hru na hřišti. Natož ty vylovené po celé sezóně z jezírka. Takový míč naprosto ztratí své vlastnosti a je de facto nepoužitelný.

Více se o této tématice můžete dočíst třeba na instagramu firmy Titleist, která zveřejnila studii o rozdílech mezi novým a hraným míčem. Ale samozřejmě záleží na vás, jakou variantu zvolíte.

A jak je to s používám míčků obecně? Ideální by bylo, kdybychom mohli použít na odpal tvrdší míč (například Titleist PRO V1 X) a při krátké hře naopak měkčí, se kterým se lépe pracuje na grýnu (například PRO V1).

To ale pravidla golfu nedovolují. Proto by bylo dobré, kdybyste používali neustále stejnou značku míče a stejnou tvrdost. Když jsme u Titleistu, tak tedy budeme pracovat s touto značkou. V případě, že nedosahujete dostatečné vzdálenosti z odpaliště, tak by pro vás bylo variantou, použít právě tvrdší míč Titlist PRO V1 X, který má tvrdší vrchní vrstvu a doletí o nějaký  metr dál při odpalu. Při krátké hře budete lehce ochuzeni o větší zpětnou rotaci, ale přesto tento míč dosahuje kolem grýnu skvělých kvalit.

Přečíst nyní  Krásné vánoce a úspěšný nový rok 2023!

Golfový míč poznáte hlavně na grýnu. Každý golfista má trochu jiný cit a vyhovuje mu jiný míč. A hlavní je, abyste se cítili s míčem dobře při patování. Proto nemusíte volit míče jen kvůli vzdálenosti, ale hlavně podle pocitu s daným míčem při krátké hře. A je dobré, když zůstanete u stejného míče dlouhodobě. Hrát neustále jinou tvrdost míče je náročné na zvyk. Každý míč se od hole odráží jinak a při hře to může dělat neplechu.

Pro ty, kteří nemají problémy s délkou ran, doporučuji tří až čtyřvrstvé míče, které dokážou na grýnu dostatečně brzy po krátkém úderu zastavit a tím budete mít větší kontrolu nad letem míče.

V případě, že potřebujete nahnat nějaký metr navíc z odpaliště, tak můžete zvolit jen dvou plášťový míč, který vám přidá pár metrů při odpalu. Bohužel budete patovat tak trochu s kamenem. Při patování takovým míčem budete mít pocit při úderu putterem, jakobyste trefili kámen. Ale když si na takový pocit zvyknete, tak určitě oceníte pár metrů při odpalu.

Napsat komentář