Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

4 Březen 2023

komentáře

0
 4 března, 2023
 0

Pokud se diskuse stočí na délku ran profesionálních hráčů, tak se často taková debata dostane až do absurdity. Většinou si každý k informaci, kterou někde získal, přidá a nakonec z toho vyplyne, že by profesionálové stříleli své odpaly klidně 350 metrů. Ale tak tomu ve skutečnosti není.

Profesionálové jsou k sobě upřímní, co se týká vzdálenosti úderů s každou holí, stejně tak jakoby měli být i amatéři. Ti se však často přecenují a určijí délku svých ran podle vůbec nejlepšího úderu, který se jim povedl, namísto průměru, dle kterého se řídí profesionálové.

Po tom, co si řekneme, jak daleko hrají profesionálové své údery, si možná uvědomíte, že na tom se vzdáleností nejste zas tak špatně, jak jste si mysleli.

Průměrný odpal na PGA Tour se pohybuje kolem 265 metrů. Dopadem je to zhruba 250 metrů. Jsou samozřejmě výjimky, které hrají méně či více. Vzdálenost s trojkou dřevem je to dopadem zhruba 225 metrů a pětkou dřevem zhruba 210 metrů.

Pokud tedy dosahujete vzdálenosti kolem 220 metrů při odpalu, tak se nemáte rozhodně za co stydět. Profesionálové trénují každý den, hrají golf většinou celý život a tak se s nimi nelze srovnávat, pokud jste průměrný amatérský golfista.

Na PGA Tour je zřejmě nejdelším hráčem Bryson Dechambeau, který dokáže odpálit míček vzduchem do vzdálenosti zhruba 270 metrů. Těsně za ním je Rory McIlroy, který hraje zhruba o tři metry v průměru méně. Ale jsou tu hráči jako Brian Stuard, který zahraje dopadem průměrně 230 metrů. To se již blíží vzdálenosti, kterou jsou schopni dosáhnout i průměrní amatérští golfisté.

 

A jak to mají profesionálové se železy? U želez jsou rozdíly u každého hráče větší. Někdo střílí 7 železem 180 metrů a někdo jen 140. Přesto to neznamená, že by ten, kdo to hraje dál, měl větší výhodu. Záleží na přesnosti a schopnosti pracovat s rotací míče.

Přečíst nyní  Jak daleko byste měli hrát své údery

Průměr na PGA Tour za rok 2022 je následující.

3 iron – 195 metrů

4 iron – 185 metrů

5 iron – 178 metrů

6 iron – 170 metrů

7 iron – 162 metrů

8 iron – 153 metrů

9 iron – 142 metrů

PW     –   128 metrů

Na ženském okruhu LPGA tour je to o poznání méně. 3 železem jsou ženy schopny dosáhnout dopadem zhruba 160 metrů a 9 železem zhruba 105 metrů.

Ale tyto informace mohou být trochu zavádějící. Příkladem může být rozdíl mezi Bubbou Watsonem, který se 7 želem zahraje zhruba 178 metrů a Rickie Fowlerem, který zahraje 7 železem „pouze“ 152 metrů. Přesto oba hráči mají na kontě několik vítězství na PGA Tour a mnoho dalších úspěchů.

To by mohlo znamenat, že na délce úderů zas až tak nezáleží. Přesto je delší vzdálenost úderů lehkou výhodou v některých situacích. Pokud by hráč chtěl hrát profesionální golf a hrál by 7 železem jen 125 metrů dopadem, tak v dnešní době nemá šanci dosáhnout grýnu na dlouhých parech 4 druhým úderem. Záleží tak na úrovni, kterou hráč disponuje.

Můžeme si tak představit, že hráč s HCP 20 by měl dosahovat zhruba 180 metrů při odpalu a zhruba 120 metrů 7 železem. Mluvíme o vzdálenostech, které míček uletí vzduchem. Každopádně je třeba, abyste věděli, jakou vzdálenost hrajete různými holemi dopadem. Díky tomu můžete hrát lepší výsledky. V ideálním případě si zapište vzdálenosti každou holí na papírek, který budete nosit s sebou při hře a podle těchto vzdáleností se budete orientovat.

Pěknou hru vám přeje Anna Nicole Golf Academy.

Napsat komentář