Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

11 Únor 2020

komentáře

0
 11 února, 2020
 0

Jak se změnila délka odpalů? Pomáhá nám technologie?

Jistě každý golfista se někdy setkal s otázkou délky svých drajvů. Většina golfistů je pejorativně přirovnávána  k rybářům. Tedy každý si délku svých ran trošku přikrášluje.

Já osobně říkám, že kdyby byla pravdivá veškerá marketingová tvrzení,  o kolik metrů se prodloužíte s novým modelem holí, tak bych dnes musela dávat rány minimálně 400 metrů.

Jeden takový malý příklad:

Když mi bylo zhruba 12 let, tak jsem měla starou hůl, ještě dřevěnou čtyřku dřevo. Byla jsem schopná s touto holí zahrát zhruba 200 metrů. To se psal rok 1992. V dalších letech přišla nová hůl z nových materiálů a někdy kolem roku 1995 přišla „Big Bertha“ od jedné přední značky. Ovšem mé očekávání se nesetkalo s úspěchem a já nebyla schopna ani s trojkou dřevem dosáhnout na vzdálenost, kterou jsem dosahovala ještě s dřevěnou holí.

Samozřejmě časem a s příchodem kvalitnějších materiálů jsem se dostala ve svých dvaceti letech na vzdálenost kolem 300 metrů u odpalu. To ale bylo také způsobeno fyzickou vyspělostí a zlepšením techniky švihu.

Zhruba do mých 30 let jsem byla schopná trefovat odpaly přes 270 metrů. Pak se vzdálenost začala snižovat díky věku.

Dnes jsem stále i ve svých čtyřiceti letech schopna zahrát drajv dlouhý 250 metrů díky technologii, kterou se vyrábějí golfové hole

Moderní hole nám určitě  pomáhají, ale nejsou samospásné,  velkou roli hrají  další faktory.

Co ovlivňuje délku odpalu?

  • Správná technika švihu
  • Dostatečná fyzická zdatnost
  • Věk
  • Schopnost koordinace těla
  • Kvalitní míč
  • Kvalitní hole
  • Správné nastavení golfové hole

 Kvalita švihu:

Na délku úderů má velký vliv správná technika švihu. Za poslední roky se profesionálové a hráči s HCP pod 12 o moc neprodloužili. Dle výzkumu RA je to zhruba o 2.8 yardu od roku 1996.

Přečíst nyní  Jaké hole amatérští golfisté mohou vyřadit

Naopak hráči s HCP vyšším než 25 se prodloužili zhruba o 5 metrů v průměru. Dá se tedy říci, že moderní hole pomáhají k lepšímu trefení míče a tím pádem může hráč s vyšším HCP dosáhnout větší vzdálenosti .

psala jsem také:  Stáhněte si golfový tréninkový plán

Můžete tedy shrnout problematiku délky ran tím, že díky zlepšení techniky švihu a fyzické přípravě je prodloužení  délky ran jistější.  Výrobci nás navíc trošku klamou! Ještě v sedmdesátých letech měla například sedmička železo loft 40 stupňů, v devadesátých letech  36 stupňů a v dnešní době má pouhých 30 stupňů. Dá se tedy říci, že dnes je možné sedmičkou železem dát delší ránu než před třiceti lety

Moje  doporučení: naučte se hrát konstantní vzdálenosti železy. Naučte se hrát při odpalech neustále stejnou ránu (ať už slice nebo hook), ale pravidelně tak, abyste mohli počítat s trajektorií letu míče. A zapomeňte na honbu za nereálnými vzdálenostmi a nespoléhejte se jen na vaše superhole.

promo image: Image by June Laves from Pixabay

golfové slevy

Napsat komentář