Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

25 Červenec 2023

komentáře

0
 25 července, 2023
 0

Přesto, že golf v Čechách vygeneruje dohromady zhruba dvě miliardy obratu, jsou místa, která již na mapě nenajdete. V Čechách je přes sto golfových hřišt, bohužel některá to ekonomicky nezvládla a musela svou činnost ukončit. Golf po revoluci zažil velký boom a až do roku 2008 byl na obrovském vzestupu.

Ekonomická krize právě v roce 2008 růst golfu trochu přibrzdila a tempo popolularity už nebylo jako předtím. Ještě kolem roku 2014 se zdálo, že je vše v pořádku. Ale v následujících letech se začala zmenšovat členská základna golfové federace a přistoupilo se i k zavírání hřišť.

Asi nejznámějším hřištěm, které zavřelo své brány je Golf Nová Amerika u Jaroměře. Tam se golfová historie začala psát v roce 2002, kdy bylo vybudováno hřiště o 27 jamkách. Bohužel už kolem roku 2013 se zavřela z ekonomických důvodů jedna devítka. Hodně k tomu přispělo i vybudování hřišť v okolí. Lázně Bohdaneč, Kunětická hora a třeba také golfový areál přímo v Hradci Králové.

To vše nakonec vedlo k úplnému uzavření hřiště, které v dnešních dnech je zarostlé k nepoznání, a kromě motýlů a včel se na něm již nikdo neprohání. Bohužel stejně dopadlo i hřiště v blízkosti Lipenské přehrady, které zavřelo své brány po smrti zakladatele pana Beneše.

U Lipna je tak jedinou vspomínkou lehce zarostlé parkoviště u bývalé klubovny, kde se do roku 2013 scházeli golfisté z celé republiky.

Kdybychom šli do historie, tak máme i zaniklá hřiště v karlovarském Gejzýr parku či v pražské Stromovce. Zřejmě nejznámější poválečné golfové hřiště, které není v provozu je v Pražských Klánovicích. Tam se sice částečně duch golfu vrátil, ale hřiště tam po referendu občanů obnoveno nikdy nebude.

Uvidíme, jaký trend nastane v příštích letech. Nechci předpovídat nic špatného, ani nechci být příliš velký optimista. Ale v současné době je velice těžké udržet ekonomicky v chodu, a proto se obávám, že nastane situace, která bude složitá i pro mnoho dalších subjektů u nás.

Přečíst nyní  Co se změní od 1.1.2022 u amatérského statusu?

Pokud se neustálí situace se základnou hráčů a ekonomická situace ve světe, tak si nedovoluji odhadovat, jak vše do budoucna s českým golfem bude. Budeme doufat jen v to nejlepší, abychom si mohli bez omezení užívat tuto krásnou hru na co nejvíce hřišťích a cvičných loukách.

Napsat komentář