Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

14 Červenec 2023

komentáře

0
 14 července, 2023
 0

Názory na to, která ruka tvoří golfový švih se často rozcházejí. Byla jsem svědkem mnoha diskusí o tom, která ruka má z vrcholu nápřahu zatáhnout směrem k míči, či která ruka více pracuje v momentě úderu.

V dnešním krátkém článku se vám to pokusím vysvětlit. Vůbec první krok k tomu, abychom pracovali rukama v průběhu švihu správně, je správné držení hole. Golfovou hůl je třeba držet v prstech a při úchopu je třeba mít i správně nastavené lokty. V případě, že to uděláte špatně, tak není možné, abyste měli správnou rovinu švihu.

Mnoho golfistů švihá více rameny, než rukama díky větší svalové hmotě v oblasti horních zad a ramen. Pokud budete mít lokty při chycení hole od sebe, místo aby mířili směrem k tělu, tak budete místo rukou ovládat švih spíše rameny.

Při golfovém švihu je třeba pochopit, jak obě ruce správně pracují. Každá ruka vytváří trochu jiný pohyb do vrcholu nápřahu. Levá ruka (v případě, že hrajete napravo) je téměř propnutá (měla by být jen lehce pokrčená v uvolněném stavu. Ale propnutí není chybou). Kdežto pravá tvoří v lokti téměř pravý úhel v plném nápřahu, a navíc ovládá díky zápěstí i naklopení patky hole ve vrcholu nápřahu.

Pokud budete zahajovat pohyb z vrcholu nápřahu do míče, tak je dobré se soustředit spíše na konec gripu, který držíte v ruce a tím směřovat pohybem směrem na míč. Nedá se říci, že by více tzv. tahala za hůl levá ruka či pravá. Každá má ve švihu svojí specifickou funkci a ty jsou stejně důležité. Proto není v podstatě možné říci, že vůdčí rukou je levá nebo pravá.

Samozřejmě pro pravoruké hráče je u držení pravá ruka níže, protože ta kontroluje cit pro míč a dá se říci, že levá drží rovinu švihu. Ale to je hodně teoretické vysvětlení, které je třeba dále technicky rozvíjet.

Přečíst nyní  Trik jak se zbavit „topnutých“ ran při hře

Můžeme si uvést příklad, kdy Ben Hogan měl o mnoho silnější levou ruku než pravou, a tak nejen hrál, ale i učil golf o práci levé ruky skrz úder. To je ovšem dost osobitý styl, na který si sám musel přijít. Proto není dobré kopírovat něčí styl, protože nemáme stejnou stavbu těla jako dotyčná osoba.

Odpověd na otázku „která ruka tvoří švih“, je taková, že obě ruce hrají stejně důležitou roli a nedá se všeobecně určit, která ruka tvoří švih více.

Napsat komentář