Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

9 Červenec 2024

komentáře

0
 9 července, 2024
 0

Proč se golf hraje na 18 jamek?

 

Možná vás tato otázka nikdy nenapadla a hřiště jste brali tak, že ke golfu patří právě 18 jamek. Některá hřiště mají také devět, šest nebo dvanáct jamek. Sice to není tak časté, ale taková hřiště jsou i u nás.

Proč tedy zrovna 18? Proč ne méně nebo více? Vše se změnilo v roce 1764. Do té doby se hrálo v St Andrews celkem 22 jamek. Na hřišti bylo celkem 12 jamek a hrálo se nejdřív tam a následně v opačném směru zpět.

Tedy celkem se hrálo 22 jamek. A právě v roce 1764 se změnily první čtyři krátké jamky na dvě a tím klesl počet na 10 jamek po sobě jdoucích jednou stranou. Navíc se změnilo i to, že z 10 jamek se začalo hrát dvakrát jen 8 jamek. Tedy právě současný počet 18 jamek.

Obecně se tak tento počet vžil a již po několik století se v drtivé většina všude na světě setkáte s 18 jamkami, a to i na mistrovské úrovni. A podobně je to s čtyřmi koly, která se hrají na největších turnajích.

Již koncem 19. století se hrálo na čtyři kola, ale ta byla většinou odehrána během jednoho víkendu. Hráči tak hráli dvě kola v jeden den. Bylo to o něco jednodušší než dnes, protože turnajů se účastnilo výrazně méně hráčů. Třeba v roce 1912 na USA hrálo jen 22 účastníků.

A ve zmiňovaném roce se také přerušila nadvláda anglických golfistů Vardona a Raye, když je porazil teprve osmnáctiletý Francis Ouitment s proslulým desetiletým caddie Eddie Lowerym.

Do komentářů mi můžete říci svůj názor na to, jestli je počet jamek adekvátní, nebo by měl také projít nějakou změnou. Chcete více či méně jamek? Nebo navrhujete další změny?

Napsat komentář