Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

V Čechách budou hrát o peníze na turnajích místo profesionálů amatéři!

11 Září 2023

komentáře

0
 11 září, 2023
 0

Nevím, jestli jste si všimli zajímavého trendu na české golfové scéně. Finanční odměny se začínají mnohem více rozdávat amatérským golfistům, místo profesionálům.  Ryze profesionální turnaje již v Čechách vlastně neexistují a do turnajů, kde jsou vypsané finanční odměny, se hlásí čím dál více amatérských golfistů a dětí.

Nejsem rozhodně příznivkyně toho, aby se míchal profesionální a amatérský golf. Nejsem však proti, aby si i amatéři v rozumné míře vyzkoušeli profesionální turnaj. Ale mělo by to podle mě mít nějaká pravidla. Tedy hru o peníze dovolit až od 18 let, umožnit amatérům hrát profesionální turnaj v omezeném počtu (například 5 amatérů na turnaj) a dodržovat amatérský status.

Skoro jako výsměch mi přišel nedávný turnaj na golfovém hřišti v Kynžvartu, kde startovali jen dva profesionálové a zbytek byli amatérští golfisté. Z toho dokonce několik dětí, kterým nebylo ještě ani 15 let (Louis Klein například). A to se přitom rozdávaly finanční odměny v hodnotě několika stovek tisíc. Ptám se tedy, opravdu jsou amatérští hráči amatéři či profesionálové?

Chápu, že profesionálové jsou v Čechách většinou učitelé golfu, kteří nemají čas jezdit po turnajích a spoustu dalších důvodů, které jim nedovolují pravidelnou účast na turnajích PGA. Samozřejmě je také problém s turnaji PGA, kde se mění podmínky turnaje těsně před odstartováním prvního hráče, což rozhodně nikoho nepřiláká, pokud ráno před startem zjistí, že místo slibovaných 150 tisíc dotace je jen 70 tisíc za stejné startovné. Počítejte, že hráči utratí za ubytování, cestu a podobně. Následně zjistí, že za podmínek, které jsou nakonec organizátory stanoveny, by na turnaj rozhodně nejeli. Tím pádem chápu, že je chuť profesionálů jezdit na turnaje minimální. Ale opravdu to znamená, že o peníze začnou hrát amatéři a děti?

Přečíst nyní  Pravidla, která je třeba dodržovat, abyste na golfu udrželi tempo hry!

Nepřijde mi to ani výchovné ani fér. Každá organizace má svá pravidla, poplatky a tak dále. A nelze amatérský golf srovnávat s profesionálním golfem. Ať už se bavíme o profesionálních trenérech či profesioních hráčích. Můj názor na to, že se u nás de facto spojil profesionální a amatérský golf je, že by to tak nemělo být. Už jen z toho důvodu, že mladíamatérští golfisté jsou podporovaní ČGF a následně mají možnost hrát zahraniční turnaje, mají tréninkové kempy a mnoho dalšího, co jim hradí federace. Takovou možnost u nás profesionálové nemají, a proto si myslím, že to není fér vůči nim. Musí investovat do vzdělání, do tréninku a mnoho dalšího, aby vůbec měli možnost si několikrát v roce zahrát turnaj mezi sebou, a nakonec hrají turnaj s dětmi, které se často ani neumí jako profesionálové chovat.

Na toto téma si udělejte svůj vlastní názor, jen jsem chtěla vyjádřit svůj osobní pohled na to, co se u nás v golfu děje. Doufám, že se golf u nás posune dál dopředu a budeme moci na turnajích rozvíjet naše dovednosti.

Napsat komentář