Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

Vvzdálenost, kteou dosahujete 7 železem vám napoví, z jakých odpališť máte hrát.

22 Červen 2023

komentáře

0
 22 června, 2023
 0

V našich končinách je celkem jasné, z jakých odpališť hrajete. Jelikož máte možnost většinou na výběr ze dvou variant. Žluté nebo bílé odpaliště. Ale jsou hřiště, kde je mnohem více na výběr a jsou troje až čtvery odpaliště pro muže a troje pro ženy.

Dle studie americké USGA se zjistilo, že zhruba 70 % můžů a 50 % žen hraje z příliš vzdálených odpališť. Tedy v české verzi by to znamenalo, že místo abyste hráli ze žlutých, tak volíte bílé, pokud jsou k dispozici i černá odpaliště. Obecně můžeme říci, že pokud nedosahujete vzdálenosti 7 železem alespoň 135 metrů dopadem, tak byste neměli hrát hřiště delší než 5600 metrů pro muže a 4200 pro ženy.

Ideální vzdálenost jamek je pro muže tedy 140 metrů par 3, 330 metrů par 4 a maximálně 420 metrů par 5. U žen je to 90 metrů par 3, 280 metrů par 4 a maximálně 360 metrů par 5. Možná vás tato informace překvapila. Protože některá golfová hřiště v ČR mají ze žlutých odpališť pro muže přes 6000 metrů a u žen přes 5000 metrů.

Jsou i hráči, kteří se hodně přecenují a jdou i na vzdálenější odpaliště. To jim způsobí jen trápení na hřišti, místo aby si golf dostatečně užili. Doporučuji nechat příliš dlouhé vzdálenosti na profesionálech nebo závodních hráčích z řad amatérů, a zbytečně se netlačit do zadních odpališť.

Čím více se budete v golfu zlepšovat, tak se může stát, že budete postupovat na vzdálenější odpaliště. Ale nedoporučovala bych se hrát  příliš brzy  na mistrovské odpaliště.

V posledních letech se hřiště neuvěřitelně prodloužila a zobtížnila. A to je pro amatérský golf velice náročné. Jako příklad si můžeme říci o golfovém klubu Prague Oaks, kde jsou vzdálenosti téměř nelidské. Z nejvzdálenějších odpališt je hřiště skolo 7 km dlouhé a z kraších je to zhruba 6500 metrů, což je pro 90 % golfistů nehratelná vzdálenost. Navíc když připočítáme převýšení a vítr, tak se může stát, že spíše budete odcházet ze hřiště frustrovaní, než s pocitem příjemně stráveného dne.

Přečíst nyní  Titleist Pro V1 a Pro V1x v roce 2021

Právě Prague Oaks je dobrým příkladem rozmanitosti odpališť. Muži mají na výběr z černých, zlatých, stříbných a copper. Moje doporučení zní velice jednoduše. Pro hráče do hendikepu 18 by měli hrát z copper odpališť a do hendikepu 3 ze stříbrných. Mistrovská kategorie s hendikepem méně než 3 ze zlatých a profesionálové při turnaji z černých. Rozdíl na některých jamkách mezi stříbrnými a černými je někdy i přes sto metrů.

Otestujte si proto, kolik jste schopni hrát sedmičkou železem a díky tomu poznáte, jestli je pro vás hřiště vhodné nebo příliš dlouhé. Golf by měl dělat radost, na hřišti bychom se měli odreagovat a uvolnit. Ne se stresovat a psychicky se týrat.

Krásnou hru přeje Anna Nicole

golfové slevy

Napsat komentář