Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

13 Říjen 2021

komentáře

0
 13 října, 2021
 0

3 hodnoty, které by měl každý golfista znát

 

Mnoho golfistů trénuje na cvičné louce a střílí jeden míček za druhým. Ale již málo z nich zná hodnoty, které by byly dobré pro let míče. Tedy hodnoty, které určují, jestli míček doletí dostatečně daleko nebo při jakém úhlu zastaví míček nejrychleji na grýnu. To už je sice vyšší dívčí, ale i tak je dobré některé hodnoty znát, i když jste jen průměrný golfista.

Launch Angle

Jedná se o vzletový úhel míče. Je to jednoduché. Pod jakým úhlem míč vyletí od hole určuje, jaká bude trajektorie letu míče. Tuto hodnotu je dobré znát hlavně u driveru, který by měl v ideálním případě mít mezi 12 a 13 stupni.

To je zřejmě nejlepší hodnota, kterou můžete dosáhnout u driveru. Nezáleží ani na tom jestli máte driver s loftem  8 či 11, ale na tom, jaký máte dynamický loft (sklon úderové plochy v momentě úderu). Tedy pokud vám míč vyletí pod menším či větším úhlem, je dost pravděpodobné, že si tím zbytečně zkracujete své odpaly.

 

Spin Rate

Jednoduše řečeno, tato hodnota odpovídá počtu rotací míče při letu za minutu. Další faktor, který ovlivňuje vaše údery. U driveru chceme co nejmenší rotaci a u krátkých holí naopak chceme větší.

U driveru je dobré pohybovat se pod 2500 zpětných otáček za minutu, díky čemuž míček může doletět dále a také se kutálí déle po dopadu na zem. U krátkých holí to může být i 5000-7500 otáček za minutu. To znamená, že se naopak míček zastaví těsně po dopadu. Rotaci míčku samozřejmě ovlivňuje i drážka na holi, čistota hole, tvrdost shaftu a mnoho dalších faktorů, které je dobré korigovat s odborníky ve fitting centru nebo s profesionálním trenérem.

Přečíst nyní  4 tipy pro frustrované golfové začátečníky

 

Descent Angle

Možná jste někdy řešili dvě předchozí hodnoty, ale zřejmě jste nikdy nehleděli na „Descent Angle“, což je úhel pod kterým míč padá směrem k zemi. To je také důležitá hodnota, která určuje, jestli míč po trávě ještě bude rolovat, nebo se naopak dříve zastaví.

U driveru je dobré mít někde kolem 33-37 stupňů aby míč co nejdál běžel po zemi. Naopak u kratších želez je dobré mít tento úhel až 45 stupňů, aby se míč zastavil na grýnu co nejdříve.

 

Všechny tyto hodnoty je možné měřit na profesionálních přístrojích jako je Track Man nebo Flight Scope, které je možné využít u některých profesionálů, nebo si jít údery nechat změřit do fitting center, které by měli tyto přístroje vlastnit. Jelikož se jedná o přístroj za statisíce korun, tak se nejedná o běžnou výbavu golfového profesionála. Track Manem disponuje pouze pár profesionálů v republice.

Comments are closed.