Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

29 Květen 2020

komentáře

0
 29 května, 2020
 0

Jak se měří rychlost greenu?

 

Mnoho lidí vlastně vůbec netuší, jak se počítá rychlost greenu a v jakých jednotkách se uvádí. Je to ve skutečnosti mnohem jednodušší ,než se zdá. Když se bavíme o tom, že má green rychlost 8 nebo 10,5 je to vyjádření v délkové míře.

Rychlost greenu se měří ve stopách. A měříme jí tzv. Stimpmetrem. To je zařízení, které vypadá jako taková tyčka, která má uprostřed kanálek ve kterém míček sjíždí na green. Tato tyčka je dlouhá 90 cm a na jednom konci má důlek, ve kterém míček sedí. Tu stranu kde je, míček zvedáte do vzduchu do té dob, než míček sjede dolů.

Jakou vzdálenost počítanou ve stopách míček urazí, taková je zjednodušeně řečeno rychlost greenu. V případě, že míček ujede od této tyče vzdálenost 10 stop, je rychlost 10 stop. Měření se opakuje na rovném povrchu třikrát a průměr je výsledná rychlost.

Dá se říci, že green s rychlostí 5-9 stop, je vcelku pomalý. Green 9-10.5 je středně rychlý. Green 10.5-11 je rychlý a vše co je nad 11.5 stop je velice rychlý green. Běžná rychlost českých greenů je  zhruba 9 stop. V západní Evropě se blíží k 10.5 a na mistrovských hřištích kolem 11. Na PGA Tour a European Tour je to od 12 stop více.

Jednoduché přirovnání je: koberec s nízkým vlasem, který máte pravděpodobně doma, má rychlost zhruba 11 stop.

Stimpmeter se tento měřící  přístroj  jmenuje po  jeho vynálezci. Tato metod se používá od sedmdesátých let  minulého století.

Image by Pexels from Pixabay

Napsat komentář