Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

Jak se měří vzdálenost golfových jamek? A co znamená pevný kámen na odpališti?

23 Říjen 2022

komentáře

0
 23 října, 2022
 0

 

Možná jste i za několik let hry nepřemýšleli nad tím, jak se vlastně měří vzdálenost golfových jamek. Je to celkem složitý proces, který určuje tzv. raiting jamek. Správné změření je důležité, aby hráči přesně věděli, kolik by měli zahrát, aby se dostali na určité místo.

Ještě v roce 1950 se měřily jamky kovovým lanem, které bylo položeno na zem. Následně v roce 2012 se ustanovilo, že se budou jamky měřit horizontálně a po pomyslném směru hry. Tedy u mužů se zvolí referenční bod na středu ferveje ve vzdálenosti 250 yardů a 210 yardů u žen od odpaliště. Následně se měří vzdálenost do středu grýnu.

(Na obrázku vidíte rozdíl mezi měrením jamek pro normování a měření vzduchem)

Proto přichází do hry místo na odpališti, kde najdete zakopaný kámen (většinou v barvě odpaliště), který je nepohyblivý a někdy je na něm i celková vzdálenost jamky. Nebo je bez náspisu. Ten slouží jako počáteční bod měření a měl by být zhruba ve středu každého odpaliště. Následně vzdálenost končí ve středu grýnu. Díky tomu, že se odpaliště každodenně mění, tak si hráči mohou díky těmto bodům změřit přesnou vzdálenost. To hlavně na jamkách s parem tři. Není tedy pravda, jak se někdy traduje, že jamky se měří od začátku odpaliště na konec grýnu a podobně.

Přečíst nyní  PGA Tour Sony Open na Hawaii

Pozor na to, že vzdálenosti, které si změříte měřícím zařízením, jsou rovně směrem k cíli a vzduchem. Tedy je možné, že i jamka, která je zcela rovná, bude mít lehce jinou vzdálenost, než se píše na informační tabuli. Tato zařízení se používají pro dokonalou představu vzdálenosti pro hráče, ale nepoužívají se k měření jamek při normování hřiště.

Proč je pro vás tato informace důležitá? Hlavně ve chvíli, kdy si budete plánovat, jak zahrajte každou jamku, potřebujete vědět, v jaké vzdálenosti se nacházejí překážky a jak dlouhý odpal máte zahrát, abyste měli ideální pozici na další úder. A to hlavně v případě, že nemáte k dispozici birdie kartu, kde je vše zaznamenané.

Napsat komentář