Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

Pravidla, která je třeba dodržovat, abyste na golfu udrželi tempo hry!

14 Duben 2023

komentáře

0
 14 dubna, 2023
 0

 

V posledních letech je hodně diskutované téma pomalé hry. Je to obecný problém, který trápí nejen české golfisty, provozovatele hřišť a pořadatele turnajů. Pomalá hra je něco, co by se v moderním golfu nemělo příliš tolerovat. I když vidíme některé světové hráče, jak hrají pomalu, tak jsou to stále jen výjimky.

Za pomalou hru vás mohou penalizovat trestnými ranami či dokonce diskvalifikací. U profesionálů hrozí finanční pokuta, kterou amatéři nedostávají. Naštěstí máte možnost dvou varování než byste byli diskvalifikováni ze hry. První varování na pomalou hru dostanete bez trestu. Druhé varování je již se dvěma trestnými údery a třetí znamená diskvalifikaci.

Problém jsou třeba komerční turnaje, kdy hdržujera trvá i více jak 6 hodin. Přitom na 18 jamek je limit 4 hodiny a 30 minut. Tím, že hráč hraje pomalu, tak nezdržuje jen hráče bezprostředně za ním, ale naruší celodenní tempo hry, a tím může ovlivnit hru více jak sto lidem. Což je nepřípustné. A argument, že si hráč zaplatil hrací poplatek, a proto si může dělat co chce, není relevantní. Golf je hra pravidel a ta je třeba dodržovat. Abyste se nevystavili diskvalifikaci nebo vykázání ze hřiště kvůli pomalé hře, připravila jsem pro vás pravidla, která je třeba při hře dodržovat.

 

  1. Udržujtevzdíálenost na dohled od skupiny před vámi. Nemělo by se vám stát, že ztratíte kontakt se skupinou hráčů, kteří hrají před vámi. Tím si zaručíte, že hrajete dostatečně rychle, abyste dodrželi herní limit.
  2. Pokud hrajete kolem 90 úderů, tak máte průměrně 3 minuty na jeden úder. Tedy k míčku dojít a odehrát. Čím více úderů hrajete, tím méně času budete mít na každý úder.
  3. Připravujte se na svůj úder během úderu vašeho spoluhráče. Měření vzdálenosti, vyhodnocení větru a podobné úkony je třeba udělat, než váš kolega odehraje. Tak, abyste svůj úder odehráli hned po svém spoluhráči a tím nezdržovali hru.
  4. Hraje ten, kdo je připravený k úderu. Nemusíte čekat, než se váš kolega připraví na úder, i když je o něco dál od jamky. Pokud jste připraveni, tak je třeba svůj úder odehrát. Každá ušetřená vteřina hraje roli v konečném součtu celého hřiště.
  5. I když hrajete pro zábavu, tak dodržujte 3minutový limit na hledání ztraceného míče. Rozhodně není dobré hledat míč 15 minut. Je třeba míček oželet a pokračovat s dalším míčkem. I při hře pro zábavu je třeba dodržovat pravidla rychlosti hry.
  6. Výsledky se zapisují až na odpališti další jamky při úderu vašeho spoluhráče. Rozhodně si nezapisujte výsledky u grýnu jamky, kterou jste dohráli. Tím zdržujete hráče, kteří jdou za vámi.
  7. Čas pro občerstvení je při chůzi. Nápít se a najíst je třeba při chůzi. I když je jasné, že to není moc pohodlné, tak je to třeba. Navíc na hřišti většinou konzumujte menší množství jídla, jako jsou tyčinky, houska a podobně, tak není problém konzumovat za chůze.
  8. Hole si vždy připravte na místo, kudy budete odcházet z grýnu. Abyste nemuseli několikrát grýn obcházet dokola. Tím se zkrátí čas na minimum. Pokud hole nesete na zádech, tak je dobré s bagem na zádech třeba ještě vyndat praporkovou tyč a položit jí mimo grýn. Následně si vytáhnout patr a jít odehrát své údery. Tím ušetříte další důležité vteřiny a budete mít více času na váš úder.
  9. Jeden cvičný švih a jde se na to. Zbytečně se nezdržujte s přípravou na úder. Jeden kvalitní cvičný švih stačí pro kvalitní úder. Naučte se připravu na úder dělat co nejefektivněji a v co nejkratší době. Ideálně byste měli míček odehrát i s přípravou do 10 vteřin.
  10. Využijte provizorní míč. Když si nejste jisti, jestli najdete míček po odpalu, tak při turnaji určitě odehrajte hned provizorní míč. Zamezíte tomu, abyste se museli vracet zpět na odpaliště, kdybyste původní míč nenašli.
  11. Čas na povídání budete mít po hře v klubovně. Dlouhé diskuse na hřiště nepatří. Případně při chůzi k míčku. To, co kamarádovi chcete říci, si nechte až do klubovny.
Přečíst nyní  Skvělý golf, i když je vám přes 50 let!

Golf je opravdu náročný sport. I když se to některým lajkům nezdá, tak je to dřina. Pokud dodržujete pravidla a chcete zahrát dobrý výsledek, tak se opravdu zapotíte. Proto nezapomínejte na to, že golf je sport a tak k němu i přistupujte. Klábosení s kamarády či popíjení alkoholu si raději nechte do klubovny.

Napsat komentář