Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

24 Červen 2024

komentáře

1
 24 června, 2024
 1

Golf a jeho budoucnost.

 

Golf je ve světě čím dál populárnější stejně jako jeho televizní přenosy. U nás můžete sledovat golf na placeném kanálu, ale třeba LIV Golf Tour je zcela zdarma na platformě YouTube.

Proč se tedy čím dál méně dívám na golf v televizi. Má to hned několik důvodů, a ráda bych se nad nimi zamyslela.

Začnu turnaji pořádanými Saudskou Arábií, LIV Golf Tour. Mně osobně nijak neuchvátil systém, který na LIV představili a omezený počet hráčů, kteří na této túře hrají.

Navíc mám trochu morální problém s touto túrou, protože nemám uplně dobrý pocit ze země, která tuto túru pořádá. Pocitově za kroky Saudské Arábie cítím i jiné úmysly, než jen lásku ke golfu a to mě trochu děsí.

A osobně mám ráda, když na golfu je spíše komorní atmosféra, protože za řinčením a hlučením diváků, obřích obrazovek a podobně si mohu spíše dojít na NFL či hokej a ne na golf.

Dalším důvodem, proč čím dál méně sleduji golf v televizi, je chování hráčů a popřípadě i hráček na ženských turnajích. Stejně jako i ve fotbale, hokeji či dalších sportech se pohybují obří finance, a to i jako odměny hráčů, které si myslím, že kazí sport obecně.

Hráčům mnohdy chybí hlad v očích a touha vyhrávat. Přeci jen mě nikdo nepřesvědčí o tom, když hráči dostávají smlouvy na stamiliony dolarů ročně, že mají ještě hlad po vítězství a že dostatečně bojují o vavříny. Možná se mýlím a byla bych ráda, kdybych se mýlila. Ale mám pocit, že jeden z posledních golfistů, ze kterých bylo cítit roky, že má hlad po vítězství a sportu byl ve své době Tiger Woods.

Tím rozhodně nechci bagatelizovat výkonnost hráčů světové špičky. Je jasné, že vše se vyvíjí a doba postupuje dopředu. Proto je můj pohled na celou věc až moc kritický, přesto mi trochu chybí ve světovém golfu nádech tradice a sportovní duch.

Přečíst nyní  Na PGA Tour v 64 letech. Bez problému

Bohužel naopak řekněme, že golf na národní úrovni stagnuje až lehce upadá. Na profesionálních turnajích nižších soutěží v evropských zemích se odměny hráčů nezměnili již více jak 20 let (V Čechách dokonce hodně klesli). A golfistů obecně příliš reálně nepřibývá. I když se může zdát, že data nám ukazují lehký nárůst základny, tak reálně na golf více lidí nechodí. Spíše mé vlastní zkušenosti chodí na hřiště u nás méně a méně lidí.

Důkazem toho jsou i některá hřiště, která zanikla kvůli nedostatečnému počtu hráčů, kteří by na hřišti hráli. Několik dalších bojuje o přežití a můžeme jen spekulovat o tom, kolik či jestli vůbec nějaké hřiště v čechách je ziskové.

To vše se odráží v náladě na golfu a o vztahu k tak krásnému sportu. Budu doufat, že se ve svých názorech mýlím a vše se bude dále jen zlepšovat a já zase brzy dostanu chuť sledovat každý týden golf v televizi.

One response on “Proč se dívám na golf v televizi čím dál méně?

  1. otypko napsal:

    LIV dopředu udával, že jeho nový formát bude jiný a hlavně zábavný. Několikrát jsem přenosy LIV viděl a musím potvrdit, že opravdu jiný je. Místo zábavný bych ale použil spíše poněkud jiná slova jako nechutný a nevkusný. Morální věci si netroufám komentovat, protože v tom nejsem znalý, ale platí pořád to stejné pravidlo, že prachy nesmrdí. Jinak i složení hráčů PGA vs LIV mi pořád přijde atraktivnější obsazení PGA.
    Poslední dobou sleduji golf v TV spíše více než dřív, ale to proto, že jsem si oblíbil ženský golf. Přijde mi takový více pohodový. Spousta hráček je usměvavých a nejdou tam cítit až tak negativní emoce. Co je na LPGA méně zábavnější je, že mají podstatně lepší driving accurracy, což je pro sledování méně zábavné než záchranné rány z vysokého rafu atd.
    Co se týče našeho domácího golfu, tak základna bude asi poslední roky stejná – jen možná klesla četnost návštěv na osobu, ale to jen odhaduji a soudím dle sebe. Občas se také divím, jak některé hřiště můžou fungovat, ale je to třeba i tím, že jsou součástí nějakého většího komplexu (lázně, hotely …) nebo skromě vedená, případně majiteli nevadí, že je hřiště nevýdělečné. Odhaduji, že takových hřišť co se sotva uživí bude dost.

Napsat komentář