Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

13 Listopad 2020

komentáře

0
 13 listopadu, 2020
 0

The Masters: čím je Augusta National tak zvláštní

 

Pro mnoho lidí překrásné hřiště, kde by si rádi zahráli a pro některé vyumělkovaná botanická zahrada. I tak by se dalo specifikovat golfové hřiště Augusta National. Každému se líbí něco jiného, ale každopádně je Augusta jednou z nejslavnějších golfových hřišť světa.

Striktně privátní hřiště, kam se mohou dostat jen členové a jejich hosté, je téměř nedosažitelné pro běžného člověka. Protože členem Augusty se můžete stát pouze na pozvání a neexistuje varianta nějaké přihlášky či něco podobného.

Každá jamka zde má své jméno a nějaké své specifikum. Názvy jako Magnolia, Pampas nebo Camellia nejsou ničím výjimečným. Hřiště je plné okrasných dřevin a květin.

Ale co je na tomto hřišti tak zvláštního a proč mnoho profesionálních golfistů zde pohořelo? Je mnoho důvodů, proč se tak děje. Pojďme si je tedy objasnit.

Vůbec asi nejčastějším důvodem problémů jsou extrémně rychlé a tvrdé grýny. Navíc grýny jsou zde hodně tvarované a to umožňuje umisťovat jamky až do bizardních míst. Příkladem může být umístění jamky  na druhé jamce“Pink Dogwood“, kde se v prvním kole Masters letošního roku 2020 nacházela ve výběžku na levé straně hned za bankrem. Ovšem ani to neznamená, že se zde nedá zahrát eagle. V letošním ročníku hned v prvním kole zahrál eagle Dustin Johnson, který hrál 4 železo na grýn a dokázal přihrát míč tak blízko, že zahrál právě zmiňovaný eagle. Jamka má celkem 500 metrů a je lehce z kopce a to umožňuje zahrát skvělé výsledky jako například albatros v roce 2012 kdy Louis Oosthuizen zahrál druhý úder z 230 metrů přímo do jamky ve finálovém kole.

 

Ovšem ne na každé jamce se hraje tak „jednoduše“. Asi nezákeřnější je čtveřice jamek 11,12,13 a 15. Jamka 11 „White Dogwood“ je 455 metrů dlouhým parem 4, kdy po obtížném drajvu, který je třeba umístit ideálně na střed ferveje, přichází ještě obtížnější úder na grýn s vodní překážkou vlevo a skloněným grýnem právě směrem k vodní překážce. Zde hráči často končí hodně na pravé straně vedle grýnu nebo těsně před ním. Protože pokud by míč skončil ve vodní překážce, tak by se zřejmě nevyhnuli double bogey.

Přečíst nyní  Co chtějí golfoví trenéři, aby jejich žáci věděli

Následně je čeká démon v podobě 12. jamky „Golden Bell“, kde již v historii skončilo stovky míčů ve vodní překážce před grýnem. Jedná se o opravdu úzký grýn na který se obtížně trefuje. Přesto, že jamka má pouhých 155 má na svědomí mnoho světových hráčů.  Grýn je vyboulený a svažuje se směrem k hráči a v druhé půlce směrem od hráče. Tedy je třeba trefit opravdový střed grýnu a ideálně na levé straně, kde je více prostoru, než vpravo kde na hráče ještě číhá bankr před grýnem. To je také místem, kde byla jamka pravidelně umístěna v posledním kole The Masters a jinak tomu nebude nejspíš ani letos v roce 2020.

 

  1. jamka „Firethorn“ je místem kde můžete hodně získat, ale také hodně ztratit. Jedná se o celkem krátký par 5 se 480 metry, které lze jednoduše překonat a druhým úderem atakovat grýn. Ovšem před grýnem je vodní překážka a grýn se svažuje právě do vodní překážky. Navíc i za grýnem je vodní překážka, která přesahuje z jamky 16. Míče tak často končí při druhém úderu v přední či zadní vodní překážce. Grýn je sice velký, ale je úzký z pohledu od odpaliště. Zastavit tak míček po úderu z 200 metrů na tvrdém grýnu není nic jednoduchého. Bohužel to zažil i Sergio Garcia, který je i vítězem Masters v roce 2018, kdy zahrál rekordní počet úderů právě na 15. jamce. Celkem 5 míčků ve vodní překážce a výsledek 13 úderů byl pro Garciu opravdu horor. Podívejte se na video, jak to se Španělem v roce 2018 dopadlo.

 

To vše jsou důvody proč je Augusta National tak záludná. V případě,že se vyvarujete těchto přešlapů, tak je možné zahrát skvělý výsledek jako profesionálové  – Nick Price (1986), Greg Norman (1996), kteří zahráli 63 a stanovili tak rekord zdejšího hřiště.

Přečíst nyní  Jordan Spieth a jeho změna švihu 2021

Doporučuji sledovat přímý přenos, který si můžete naladit na ČT Sport.

golfové slevy

Napsat komentář