Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

30 Listopad 2023

komentáře

0
 30 listopadu, 2023
 0

Umělá inteligence mě učí hrát golf! AI a golf.

Fenoménem poslední doby je AI, respektive umělá inteligence, kterou využívá čím dál více lidí. Pracují s ní lidé v IT oboru, žáci škol a mnoho dalších, kteří doufají, že jim umělá inteligence pomůže či ulehčí práci. Napadlo mě zeptat se  umělé inteligence na to, jak se zlepšit v golfu! Vyzkoušela jsem několik dotazů a tři z nich s vámi budu sdílet. Pokusím se ohodnotit jak AI s golfem dopadla.

Jak se zlepšit v golfu?

Odpověd umělé inteligence:

 1. Pravidelný trénink: Pravidelné tréninky jsou klíčem k zlepšení vaší golfové hry. Pracujte na svých dovednostech na odpališti, na hřišti a v blízkosti jamky. Zaměřte se na různé aspekty, jako jsou odpaly dřevem, přesné údery železem a krátké údery kolem greenu.
 2. Technika: Správná technika je nezbytná pro konzistentní výkony. Pracujte na správném postavení těla, držení hole a pohybu. Možná byste chtěli konzultovat s profesionálním trenérem golfu, který vám může poskytnout individuální rady a nasměrování.
 3. Fyzická příprava: Golf vyžaduje dobrou fyzickou kondici. Cvičení zaměřené na flexibilitu, sílu a vytrvalost může výrazně zlepšit vaši schopnost hrát golf.
 4. Mentální příprava: Mentální aspekty golfu jsou klíčové. Pracujte na své koncentraci, vizualizaci a schopnosti zvládat tlak. Naučte se také správně reagovat na chyby a udržujte pozitivní přístup.
 5. Zkoumejte strategie: Každé hřiště má své vlastní výzvy. Zkoumejte strategie pro jednotlivé jamky a pracujte na svém plánování, kdy používat různé údery.
 6. Záznamy a analýza: Udržujte si záznamy o svých hrách a analyzujte své výkony. Tím získáte lepší přehled o svých silných a slabých stránkách a budete moci zaměřit svůj trénink na konkrétní oblasti.
 7. Zapojte se do golfových lekcí: Profesionální golfoví trenéři mohou poskytnout cennou zpětnou vazbu a přizpůsobit trénink vašim individuálním potřebám. Leckdy může i několik málo lekcí udělat velký rozdíl ve vaší hře.
 8. Hra na hřišti: Kromě tréninku na cvičišti se snažte hrát na různých typech hřišť. Různorodost vám pomůže lépe přizpůsobit se různým podmínkám.
Přečíst nyní  Los Angeles Country Club neudivuje jen pořádáním 123. U.S. Open 2023.

Těchto osm bodů mi nabídla umělá inteligence jako radu, která by mě měla zlepšit hru. Dá se říci, že na obecný dotaz, byla odpověď stejně strohá. Ocenila bych, že AI zmínila mentální přípravu a doporučila, abyste zašli trénovat s golfovým profesionálem. Ale přesto bych čekala i na tak obecný dotaz, trochu více podrobností.

Proto jsem se rozhodla, že zadám AI další otázku ohledně správného golfového nápřahu. Otázku jsem se snažila trochu více specifikovat a zněla následovně:

Jak se správně napřáhnout při golfovém švihu. Hraji slice a ráda bych si zlepšila nápřah, abych hrála rovnější golfové údery.

Odpověď byla následující:

 1. Správná pozice těla: Začněte správným postavením těla. Stůjte kolmo k cíli s rameny a nohama vodorovně. Přednožte mírně nohy směrem k cíli, aby bylo tělo otevřené, ale zároveň ne příliš. To může pomoci zlepšit pohyb vašeho švihu.
 2. Držení hole: Držení hole je klíčové pro kontrolu nad úderem. Držte hole pevně, ale ne příliš tvrdě. Pokud je váš úchop příliš pevný, může to způsobit omezení pohybu rukou a způsobit slice. Experimentujte s různými stylem úchopu a najděte ten, který vám nejlépe vyhovuje.
 3. Odpalovací pozice: Při odpalu dejte míč mírně dopředu na odpališti. Otočte své levé rameno směrem k cíli. To vám pomůže vytvořit větší nápřah ve vašem švihu a může napomoci zabránit slici.
 4. Nápřah zadní nohy: Při nápřahu se zaměřte na nápřah zadní nohy. Vaše hýždě by měly být obráceny směrem k cíli. Při dosažení vrcholu švihu by vaše váha měla být přenášena na zadní nohu.
 5. Příklon těla: Při vrcholu švihu se mírně předkloníte směrem k míči. To vám umožní sestupovat do úderu z vnější dráhy, což může snížit pravděpodobnost slicingu.
 6. Kontrola tempa: Ujistěte se, že udržujete konstantní tempo během celého švihu. Rychlý nebo nekontrolovaný švih může vést k ztrátě kontroly nad úderem.
 7. Trénink s hliníkovou fólií nebo pásy: Zkuste provést švih s kouskem hliníkové fólie nebo pásy lepící pásky připevněnými ke klubu. To vám pomůže získat lepší povědomí o dráze, kterou sleduje váš klub, a může vám umožnit upravit svůj švih tak, aby byl rovnější.
 8. Profesionální lekce: Konzultace s profesionálním trenérem golfového švihu může být velmi užitečná. Trenér vám může poskytnout individuální zpětnou vazbu a nasměrování k úpravám, které jsou specifické pro váš švih.
Přečíst nyní  Jak zahrát pod 80 ran. Užitečné tipy pro amatéry

Možná jsem se zeptala také přiliš obecně, ale i tak bych čekala opět detailnější návod jak udělat správný nápřah. Hned v prvním bodě jsem se dozvěděla, že mám zaujmout správný postoj, ale už mě AI nenasměrovala na to jak to udělat. Popis postoje je v podstatě nedává smysl až na některá slova, kdy vás AI nasměruje kolmo na cíl.

V druhém bodě oceňuji, že mi byla dána rada, že nemám držet hůl přiliš křečovitě, protože to může způsobit slice úder. To je pravda, ale opět nevidím žádný detailnější popis postupu.

Body 3,5 a 7 jsou naprosto nesmyslné. Z textu nelze pochopit, co tím vlastně umělá inteligence myslela, a navíc to, co jsem pochopila je naprosto špatně s porovnáním neutrálního švihu.

Zkusím tedy třetí dotaz, který snad konečně dopadne lépe. Zeptala jsem se proto na jednodušší věc a to ohledně tréninku patování.

Otázka zněla: Jaký je nejlepší tréninkový drill pro golfové putty do dvou metrů od jamky. Jsem začátečník golfista a ráda bych se zlepšila, abych byla úspěšnější v trefování jamky z krátké vzdálenosti.

 1. Kruhový trénink: Označte si kruh okolo jamky s poloměrem dvou metrů. Vaším cílem je získat co nejvíce putů dovnitř tohoto kruhu. Tento trénink vám pomůže zlepšit přesnost a kontrolu.
 2. Šipky na greenu: Položte několik šipek nebo klacíků na greenu směrem k jamce. Snažte se putovat kolem těchto překážek. To vám pomůže pracovat na směrové přesnosti a citlivosti putů.
 3. Střídavé jamky: Rozmístěte několik míčků kolem jamky na různé vzdálenosti. Zkuste putovat každý míč na střídavé jamky. Tím se zaměříte na různé délky a úhly.
 4. Odpalování do jamky: Postavte se na kratší vzdálenost od jamky a zkuste v co největší míře trefit jamku přímo z odpaliště. To vám umožní pracovat na přesném zaměření a citlivosti putování.
 5. Puttování s jednou rukou: Vyzkoušejte puttovat pouze jednou rukou. To vám pomůže lépe cítit pohyb a rytmus vašeho švihu.
 6. Trénink s metrůvkou: Postavte si metrůvku před jamku a snažte se puttovat tak, aby váš míč minul metrůvku. To vám pomůže zajistit, že váš putt je na správné linii.
 7. Práce na rytmu: Věnujte pozornost rytmu svého švihu. Ujistěte se, že váš švih má plynulý a konzistentní rytmus. To může pomoci při ovládání vzdálenosti.
 8. Vědomé puttování: Během tréninku si vědomě všímejte svých pohybů a cítění. Věnujte pozornost každému putu a snažte se identifikovat, co funguje a co ne.
Přečíst nyní  Jak se rychle zlepšit v golfu. Domácí trénink.

Tentokrát to dopadlo o něco lépe, než u předchozích dotazů, ale přesto jsem dostala jen dvě celkem relevantní odpovědi. Kruhový trénink a střídavé jamky, jak nazvala AI tyto dva drilly jsou celkem správně. Kruhový trénink, kdy si položíte míčky do kruhu v krátké vzdálenosti kolem jamky a snažíte se zasáhnout jamku všemi míčky, je jeden z nejzákladnějších drillů.

Snažit se trénovat míčky z různých vzdáleností je také dobré. Položit si míčky od nejkratší po nejdelší vzdálenost, tak aby bylo mezi míčky zhruba půl metru, je také základní drill, který trénují uplní začátečnci a má za účel naučit hráče kontrolovat vzdálenost.

Ostatní rady jsou opět dost nesrozumitelné a nic neříkající.

Napsat komentář