Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

3 Srpen 2020

komentáře

0
 3 srpna, 2020
 0

Bez dobrého Caddie se turnaje špatně vyhrávají

 

Mnoho golfových laiků, ale i amatérských golfistů si myslí, že caddie je pouze nosič holí, který jen podává ručník a čistí míčky. Táhne se s těžkým bagem a tím jeho úloha končí. Dokonce někteří neznalí golfu si myslí, že je to takový golfový otrok.

Ale opak je pravdou. Caddie je velice důležitá osoba při turnajích i při cvičných kolech. Caddie má za úkol mnohem více než jen podávat a nosit hole.

Podívejte se na Tigera Woodse, který vydržel se svým caddiem Stevem Williamsem tolik let. Vyhráli spolu jak klasické turnaje, tak Major turnaje. Steven stál po jeho boku více jak deset let.

Úloha caddieho je velice náročná

  1. Bag

Je třeba aby caddie myslel na správný obsah bagu. Tedy měl připravené míče, týčka, dostatek vody a mnoho dalších věcí, bez kterých se hráč na hřišti neobejde. Stejně tak oblečení do deště či náhradní tričko.

  1. Měření hřiště

Caddie  musí mít dokonale prostudované hřiště a spočítané vzdálenosti v birdie kartě. Při cvičném kole si zapisuje přesně, co hráč zahrál a co mu nadiktoval. Zkoumá každý záhyb greenu a všechna zákoutí každé jamky. Studuje směr růstu trávníku a z jaké strany nejčastěji fouká vítr.

  1. Ujištění

Hráč samozřejmě konečné rozhodnutí dělá sám, ale potřebuje k tomu i svého caddie. Ten se s hráčem přesně dohodne, co bude hráč dělat, případně mu doporučí jak to nejlépe odehrát a díky tomu se hráč může lépe rozhodnout pro tu nejlepší variantu. Jejich rozhovor může například znít ve smyslu: „ druhý pravý strom u bankru  v pravo“ a caddie: „ ano přesně“ a díky tomu se hráč ujistí ve svém rozhodnutí a míč se tak snaží zahrát.

  1. Psychika
Přečíst nyní  Matuš na kvalifikaci klesl o 19 příček

Caddie je také i trochu psychologem. Je třeba, aby si caddie s hráčem dokonale rozuměli a caddie dobře znal svého hráče. Je totiž i na něm, aby dokázal ve vypjatých situacích hráče uklidnit či povzbudit tím správným způsobem. Funguje tak trochu jako psycholog a může hráče po nezdaru vrátit zpět do hry, nebo naopak udržet jeho nervy na uzdě v případě, že hráč hraje skvěle.

  1. Dobrý hráč

Caddie často bývá sám dobrým a někdy i profesionálním golfistou. Je to člověk, který má dostatek zkušeností, aby dokázal posoudit hráčovo rozhodování a případně ho navedl na lepší variantu úderu než hráč volí ve stresu. Proto jsou dobří kelci také tolik cenění.

Opravdu špičkový caddie si může na PGA Tour vydělat za rok stovky tisíc dolarů až i miliony. Tiger Woods dával svému caddie auta, která vyhrál společně s penězi na turnajích. Proto má také Steven Williams doma několik skvostných kousků od Fordu, mezi nimiž nechybí i ikonický Ford GT500.

Caddie z PGA Tour mají dokonce své vlastní webové stránky  https://www.thecaddienetwork.com/ ,  můžete se tak podívat na jejich život zblízka a sledovat je třeba na www či Instagramu.

Image by Eric Ryu from Pixabay

Napsat komentář