Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

5 Únor 2023

komentáře

0
 5 února, 2023
 0

 

Možná jste se nikdy nezamysleli nad tím, proč na některých holích jsou drážky a na některých nejsou. U želez jsme zvyklí na to, že máme spoustu drážek, a u driveru v dnešní době žádné nejsou. Jednoduché vysvětlení je, že drážky způsobují rotaci míče a s tím si vystačíme. Ale je třeba uvést ještě další dva faktory, které ovlivňují let míče.

V podstatě se jedná o dvě věci. Začneme tedy u želez. Můžeme říci, že u delších želez tedy od 6-3 železa, je počet drážek nižší a u holí od 8 do PW je drážek více. To je hlavně tím, že kratšími holemi jdeme více do země a je třeba odfiltrovat více vody, trávy a písku, které se mezi hůl a míček dostanou při úderu. Center of gravity, tedy těžiště, je tak blíže k úderové ploše a díky tomu může mít míček více zpětné rotace. Čím delší hůl, tím se těžiště posunuje dále od úderové plochy a počet drážek se snižuje.

To je vlastně také důvod, proč driver nemá žádné drážky. Úderová plocha je z velmi tenkého materiálu, a proto by bylo i obtížné do tohoto materiálu zabudovat drážky, ale také proto, že driver neprochází trávou a vodou, tak může být drážek méně nebo žádné. Navíc díky tenkému materiálu je těžiště více vzadu. Míček nedostane tolik zpětné rotace a letí níž a dál.

Toto jednoduché vysvětlení vám pomůže pochopit, jak funguje systém drážek na golfové holi, a proč tam vlastně drážky jsou a v jakém počtu. Proto také používáme pojem progresivní, protože čím má hůl vyšší loft, tím více drážek se na ní nachází. Míček tak dostává více zpětné rotace a turbulencí, kterou před sebou vytváří, se dostává od země výše. Také samozřejmě záleží na tom, kde je umístěné těžiště a z jakého materiálu jsou hole vyrobeny.

Přečíst nyní  John Daly opět za rebela

Doufám, že vám toto krátké vysvětlení pomohlo objasnit to, proč na driveru nejsou drážky a proč na holi na krátké údery je jich mnoho. Krásnou hru a co nejlepší výsledky vám přeje tým NicoleGolf.

Napsat komentář