Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

Kdy si nechat vlajku v jamce a kdy jí při patování raději vyndat z jamky

30 Květen 2023

komentáře

0
 30 května, 2023
 0

Pravidlo o praporkové tyči při hře na grýnu se za poslední roky změnilo. Již nějaký rok si můžete nechat vlajku v jamce, i když patujete. Tedy zasáhnout při patu praporkovou tyč, která je v jamce, už není trestáno trestnými údery.

Někteří hráči si nechávají vlajku v jamce při všech patech a někteří stále praporkovou tyč vyndávají na téměř všechny paty. Jaká je tedy ideální varianta, kdy praporkovou tyč vyndat a kdy jí v jamce nechat?

Méně zkušeným golfistům tak dám krátký návod na to, jak pracovat s praporkovou tyčí při hře na grýnu.

Kdy vlajku určitě vyndat z jamky?

Při krátkých patech by vlajka rozhodně neměla být v jamce. Může totiž odrazit lehce razantněji hraný míč na zadní hranu. Doporučovala bych jednoduchý indikátor, kdy vyndat vlajku z jamky. Pokud dokonale vidíte jamku (můžeme říci do vzdálenosti zhruba 7 metrů), tak bych doporučovala určitě praporkovou tyč vyndat. Může vám sice pomoci, ale z mnohem většího procenta vám míček odrazí mimo jamku.

Navíc navrtání jamky může být zkreslující. Vlajka nemusí být v jamce naprosto kolmo daná a vy tak nemusíte správně odhadnout sklon grýnu. Také při hře z kopce dolů je dobré si vlajku z jamky vytáhnout, protože tyč zmenšuje objem jamky ve směru hry. Tím, že tyč je nakloněná, tak by se míček nedostal do jamky při hře z kopce dolů.

 

Kdy vlajku není třeba vytáhnout.

Můžeme říci, že když na jamku není dostatečně dobře vidět, tak je dobré ji nechat v jamce. Můžete také poprosit spoluhráče, aby vám ji obsloužil. Tedy v případě, že míček jede přímo na jamku, tak ji těsně předtím vytáhne, tak jak tomu bylo za starých pravidel.

Přečíst nyní  PGA Tour Championship - East Lake, kde se nemusí vše povést i profesionálům

Z delší vzdálenosti vám umožní vlajka v jamce se více soustředit na vzdálenost, a ne na jamku, která je špatně vidět. Navíc ze vzdálenosti nad 7 metrů je pravděpodobnost úspěšného patu velice malá i u profesionálních hráčů, a tak není tak velké riziko, že by vám vlajka znemožnila zahrát míček do jamky.  Z delší vzdálenosti vám naopak může pomoci v případě, že míček bude příliš rychlý. Když míček narazí ve velké rychlosti do praporkové tyče, tak skončí určitě blíž, než kdyby jamku přejel.

 

Trefujte míček správně. Více ve videu.

Napsat komentář