Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

8 Srpen 2022

komentáře

0
 8 srpna, 2022
 0

Stačí rychlost, abyste odpálili míček 250 metrů?

 

Máme takové dvě magické hranice. Lidé, kteří měří vzdálenost na golfu mají mezník na 250 metrech a ti co měří v yardech, mají hranici dlouhého drajvu 300 yardů. V krátkosti si vysvětlíme, co vše je potřeba udělat, abyste dokázali zahrát míč z odpaliště dostatečně daleko. I když si to mnoho hráčů myslí, jen rychlost hole a švihu nestačí.

Rychlost je samozřejmě důležitá. Podle rychlosti si lze představit, jak daleko míček poletí. Hráči, kteří mají švihovou rychlost kolem 85 mil v hodině, dokážou zahrát míč zhruba 180-200 metrů dopadem. 95 mil v hodině vás dostane někam kolem 220-230 metrů dopadem a pokud byste švihli zhruba 105 mil v hodině, tak můžete čekat délku kolem 240-250 metrů dopadem.  Přesto se tato vzdálenost se může u každého měnit díky ostatním faktorům, které jsou důležité.

Přečíst nyní  Jessica Korda vyhrála první turnaj sezóny s rekordem

Důležitým faktorem je úhel přiblížení hole k míči (attack angle). Profesionálové na té nejvyšší úrovni mají úhel přiblížení zhruba -1.5 stupně  s rychlostí hole 115 mil v hodině. To jim zaručuje úder zhruba 270 metrů dopadem. Ale pro nás ostatní je lepší držet úhel přiblížení v plusových hodnotách. Ideální může být někde kolem +3,5 až +4,7 při rychlosti hlavy hole kolem 90 mil v hodině. Tím dostanete při švihu hůl do roviny, kdy švihá do míčku směrem nahoru. Čili úhel úderu hole do míče je zespodu nahoru. Nejnižší bod kružnice (adress point) tak bude před míčkem a následně se hůl bude zvedat do míče. Vysvětlení můžete vidět na obrázku.

Pozitivní úhel znamená, že úhel je v plusových hodnotách a hůl se do míčku zvedá od země nahoru. Kdežto u negativního úhlu se jedná o úder, kdy hůl jde do míčku shora dolů.

Dalším faktorem je místo trefení golfového míče. Je třeba trefovat míček v těžišti. Jakmile budete trefovat míček mimo střed hole, tak se ubíráte o metry. Stejně jako u nevhodného úhlu přiblížení vám to může udělat i 20 metrů rozdíl ve vzdálenosti. Příkladem může být rychlost hole 100 mil v hodině, ale jen 220 metrů vzdálenosti. Nabrat o 25 metrů více můžete jen přesným trefením míče na středu hole. Proto používejte papírové nálepky, které vám ukážou, kde trefujete míček na líci hole. Jak vidíte na obrázku.

Přečíst nyní  Vvzdálenost, kteou dosahujete 7 železem vám napoví, z jakých odpališť máte hrát.

Posledním základním faktorem, který vám prodlouží údery je tzv. smash factor. Tedy poměr mezi rychlostí hlavy hole a rychlostí míče. Ten u driveru je dobré držet někde mezi 1,46 – 1,49. Tedy při švihu 100 mil v hodině je třeba, aby míč letěl rychlostí alespoň 147 mil v hodině. Jinak ztrácíte metry při úderu.

Tyto hodnoty zjistíte na měřících zařízeních, které si můžete pořídit i vy pro váš trénink. Nemusíte hned využívat Track Man, který je velice drahý. Ale například Swing Caddie 300 je dobrou volbou za dobrou cenu. V tomto článku jsme o nich mluvili. Bez tohoto zařízení hodnoty, které jsme popsali, nezjistíte. Nebo je dobré jít na fitting, kde vám tyto hodnoty změří a navrhnout vám ideální golfový driver. Nebo zajděte za trenérem, který vám s tímto může pomoci a dá vám tipy a rady jak co nejjednodušeji prodloužit vaše odpaly.

Napsat komentář