Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

Věříte radám z televize či časopisů, které by měly zlepšit váš golfový švih?

28 Květen 2021

komentáře

0
 28 května, 2021
 0

Věříte radám z televize či časopisů, které by měly zlepšit váš golfový švih?

 

Mnoho začínajících golfistů si myslí, že zvládnou začátky bez trenéra a navíc, že je na trhu dostatek učebnic či instruktážních videí, podle kterých se golf naučí. Je však možné se naučit golf z televize či knihy? Takovou otázku mě položilo již více klientů, kteří ke mně chodili či chodí trénovat.

Když se podíváme do nedaleké historie a vrátíme se zhruba o třicet let zpět, tak u nás nebylo příliš mnoho lidí, kteří by golf dobře uměli, natož dobrých profesionálů. Ale tím samozřejmě nechci říci, že by u nás tehdy nebyli golfisté, kteří uměli naučit tuto krásnou hru. Přesto se zkušenosti předávali ústně a každý se snažil poradit každému.

A přesto z mnoha mladých vyrostli skvělí golfisté, kteří mají dobrý golfový švih a umí zahrát skvělý výsledek. Ale bohužel skutečnost byla taková, že než se to v té době začátečník naučil, tak to trvalo o mnohem déle, než v dnešní době, kdy pod vedením dobrého profesionála lze uhrát zelenou kartu během pár měsíců a již druhý rok hrát kvalitní amatérský golf.

Ale vraťme se k radám, které slýcháte v televizi či nacházíte v časopisech. Může se jednat o velice kvalitní trenéry, kteří vychovali ty nejlepší golfové profesionály. Přesto si dávejte na jejich rady nebo rady kohokoli jiného pozor, pokud se nejedná o vašeho trenéra, který vás zná a vede vás delší dobu. Každá dobře míněná rada může mít za následek zhoršení vašeho švihu, jelikož nemusí být taková rada vysvětlena se všemi ostatními okolnostmi, které byste měli znát, abyste radu dokonale zúročili.

Příkladem může být kniha Tigera Woodse „jak já hraju golf“, kde se můžete dočíst ,jak Tiger dělá nápřah a že je za potřebí mít nataženou levou ruku v nápřahu. Ano tak on to opravdu dělá, ale amatérskému golfistovi to může způsobit nemalé škody. Díky natažené ruce přestane točit ramena do nápřahu. Nepřenese správně váhu na pravou nohu nebo dokonce se mu v nápřahu může vyskytnout reverse. Pokud ovšem bude hráč dostatečně zkušený a bude znát veškeré ostatní pohyby, které s touto radou souvisí, tak je taková rada samozřejmě na místě a rozhodně neříkám, že je špatná. Ovšem je třeba aplikovat tento příklad na jakoukoli radu, kterou v televizi či časopise dostanete. Potažmo i od kamarádů, spoluhráčů či trenérů, kteří s vámi dostatečně dlouho nepracují. Proto doporučuji, pokud se chcete řídit radami, které jste někde slyšeli, probrat je se svým trenérem, který vám dokonale vysvětlí jak s takovou radou pracovat.

Přečíst nyní  Saudi International vede před posledním kolem Graeme McDowell

Ještě vám mohu dát krátký výčet rad, které nejsou ideální, a neměli byste je moc aplikovat za předpokladu, že taková rada nebyla dána trenérem, který zná koncept vašeho švihu.

  • Hlavu držet dole
  • Švih táhnout levou rukou
  • Kamenné zápěstí při příhrách
  • Pevné boky u chipu

A mnoho dalších, které v určitém momentu nemusí být špatně. Ovšem amatéři si je často špatně vykládají a golfový švih jim to ještě může zhoršit.

Napsat komentář