Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

Často opomíjená statistika, která může mít obrovský vliv na vaše patování!

6 Březen 2022

komentáře

0
 6 března, 2022
 0

Často opomíjená statistika, která může mít obrovský vliv na vaše patování!

 

Podíváte-li se na PGA Tour nebo DP World Tour, tak zjistíte, že se hráčům počítá mnoho různých statistik. Ani amatérští hráči se bez statistiky své hry neobejdou. Ale je zde jedna statistika, kterou amatérští golfisté často přehlížejí. A tato statistika může mít velký vliv na vaše patování a tím pádem i na celkový výsledek.

Přesto tato statistika je počítána u profesionálních hráčů. Je to průměrná vzdálenost druhého patu. Tedy vzdálenost do jaké vzdálenosti jste poslali svůj první put od jamky, pokud jste jamku přímo nezasáhli.

Je to statistika, která vám může ukázat, kde se skrývají vaše špatné výsledky a trojpaty. U profesionálních hráčů je průměrná vzdálenost od jamky po prvním patu zhruba 25-60 centimetrů. To je vzdálenost odkud se nemíjí téměř 97% hráčů. Tento fakt ovlivňuje hlavně rychlost patu. Většinou se vám povede vymyslet správnou dráhu patu, ale díky špatné rychlosti může míček skončit na různých místech. V případě, že zahrajete pat na správné linii, ale je pomalý, tak skončí třeba 40 centimetrů před jamkou. Ovšem když je příliš prudký, může skončit i 1,5 metru za jamkou. A to je chvíle kdy je největší nebezpečí trojpatu.

Proto si někdy vyzkoušejte dát deset míčků na cvičném grýnu zhruba 8 metrů od jamky. Na celkem rovném grýnu je všechny zahrajte směrem na jamku a změřte vzdálenost nejkratšího a nejdelšího patu. Uvidíte, že je mezi těmito míčky mnohem větší (2x-4x) vzdálenost, než kterou způsobí nesprávný směr patu. Z toho vyplývá, že není až takový problém v míření, ale v kontrole rychlosti patu.

Proto se zamyslete nad tím, co řekl Keith Mitchel na golfovém summitu v roce 2021 před turnajem CJ Cup. „Někdy není dobré se až příliš snažit zahrát míč do jamky z 8 metrů“. Tímto se na turnaji také řídil a ze všech patů nechal celkem 25% krátkých před jamkou ve vzdálenosti 20-50 centimetrů, aby eliminoval riziko trojpatu. A nakonec obsadil na turnaji páté místo.

Zamyslete se proto nad tím, z jaké vzdálenosti se snažíte dostat míček přímo do jamky, a jestli to někdy není příčina trojpatu. Někdy je opravdu lepší dohrát míček do jamky z velice krátké vzdálenosti, než zbytečně riskovat trojpat.

Napsat komentář