Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

3 Březen 2022

komentáře

0
 3 března, 2022
 0

Co je to „YIPS“, a jak vzniká.

 

Možná jste slovo yips nikdy neslyšeli. A pokud jste o něm neslyšeli, tak jste šťastní golfisté. Jedná se totiž o pohyb, který ovlivňuje patování a krátké údery kolem grýnu. Je to cuknutí v rukou, které způsobuje velice špatné trefení míče nebo dokonce minutí míče holí.  Yips se nevyhýbá začátečníkům, ale ani zkušeným golfistům.

Tento pohyb většinou vzniká díky psychické nepohodě při daném úderu. Někdo tvrdí, že se jedná vyloženě o psychologickou záležitost. Někdo tvrdí, že se jedná o pohyb, kterým chcete podvědomě korigovat směr úderu. já osobně si myslím, že je to spojení obou těchto teorii.

Yips je většinou způsoben nepříjemnou situací na hřišti, která se vám hluboce zaryje do podvědomí. Díky tomu se při dalších úderech snažíte chybu napravit, a proto se stává, že úder je hodně špatný nebo dokonce nejste schopni trefit míček. Proto je pro jeho nápravu třeba pracovat na psychice, ale také na zlepšení techniky.

Abyste mohli předejít yipsu, je třeba najít viníka. A to je vzpomínka na úder, který vám to způsobil. A za druhé určit jednu ruku, ze které špatný pohyb vychází. Většinou se jedná o spodní ruku na gripu. Pro praváky, tedy pravou a tu je třeba na chvíli vyřadit z tréninku. Je také třeba změnit tempo úderu a začít pracovat na psychice. Nejlépe je navštívit psychologa a analyzovat s ním situaci, díky které jste dostali tuto chybu do podvědomí.

Ve své kariéře jsem viděla pána, který chtěl zahrát krátkou příhru. Napřáhl se zcela bezproblémově, ale jak začal pohybovat holí směrem k míčku, tak neuvěřitelně zrychlil pravou rukou a hůl se zasekla deset centimetrů před míč. Hráč nebyl schopen míček vůbec trefit. U tohoto hráče yips způsobovalo to, že z nápřahu chtěl korigovat let míče a hned v zápětí než dorazila hůl k míči, korigovat chybný pohyb. Proto se hůl nedostala ani do míčku.

Přečíst nyní  Golfová výbava: jak často měnit golfový míček?

Pokud se vám něco podobného stalo, je třeba navštívit zkušeného  golfového profesionála, který vám poradí jak s tímto nepříjemným problémem bojovat. Dá se říci, že sami nebudete schopni yips překonat.

golfové slevy

Napsat komentář