Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

24 Srpen 2024

komentáře

0
 24 srpna, 2024
 0

Golf v Čechách spíše upadá!

Golf zažíval boom po miléniu a zhruba do roku 2008 se zdálo, že základna i golfová hřiště se neustále rozrůstají. Bohužel přišla celosvětová krize, kdy se mnoho lidí snažilo osekat náklady na zábavu a tak začal pomalu upadat i zájem o golf. Další krize přišla kolem roku 2013, kdy se začala golfová základna naopak zmenšovat.

Asi největší ránu dostal golf za pandemie covidu, kdy mezi lety 2020 až 2022 bylo velice obtížné sportovat, pokud jste osamoceně nejeli na kole či neběželi někde sami v lese. Ale opravdu za ne úplně příznivou situaci českého golfu může jen krize, kterou jsme všichni prodělali?

Pokusím se vám naznačit svůj názor na to, proč se golf dále nerozvíjí tak jak bychom si asi přáli. Prvním bodem může být možná až přílišný počet golfových hřišť, která rozmělňují celkový počet golfistů. Ekonomicky je golfové hřiště neudržitelné, pokud má méně než 700-900 členů. A to si myslím, že nedosahuje téměř žádné naše hřiště.

Dalším faktorem jsou ceny a chování klubů k jejich hráčům. V západní Evropě si zahrajete na opravdu kvalitním hřišti za zhruba 50 euro ( 1250,- Kč), kdežto v Čechách se ceny blíží spíše dvěma tisícům a bohužel hřiště zdaleka nedosahují úrovně na západě.

Některá hřiště jsou na vysoké úrovni, ale tam si připlatíte. Green fee na takových hřištích neklesne pod 2500,- Kč ( cca 100 a více euro). Jenže na takové ceny zde nemáme dle mého názoru kupní sílu. Navíc když si vezmete golfovou buggy za 1200,- Kč/bugy, tak  za rodinu o dvou dospělých a dvou dětech zaplatíte zhruba 15 000 ,- Kč za jedno kolo golfu. To už je suma, kterou můžete investovat spíše do dovolené nebo do bydlení a podobně.

Přečíst nyní  Matuš na kvalifikaci klesl o 19 příček

Samozřejmě je jasné, že všude na světě jsou hřiště levnější a dražší (i mnohonásobně dražší než v ČR), ale i tak je v Čechách omezený výběr. Navíc je otázkou, jestli služby těchto subjektů opravdu odpovídají cenám.

Dostali jsme se také do situace, kdy máme tolik tzv. učitelů golfu, že hrají proti amatérům dokonce přesilovku. Tam je to stejné, ceny se pohybují od pár stokorun až po několik tisíc za hodinu. Bohužel ani tady nevíte, jestli za vyšší cenu získáte opravdovou kvalitu.

Jsme země, která má pouze deset milionů obyvatel a tak pochybuji, že někdy dosáhneme na 100.000 aktivních golfistů, které si kdysi předsevzala golfová federace dosáhnout.

Máme u nás i turnaj DP World Tour a další zajímavé akce, a tak to vypadá, že to s golfem u nás myslíme vážně. Ale myslíme na to, abychom se snažili přiblížit tento krásný sport co největšímu množství lidí a snažili se mu sejmout nálepku sportu pro bohaté? Osobně bych viděla jako dobrou cestu k lepším zítřkům větší spolupráci odborníků s kluby a federací. Dát některým věcem v naší golfové bublině větší řád a chovat se o něco vstřícněji k potenciálním hráčům.

Nemám zázračnou pilulku, která vše vyřeší. Jen jsem se zamyslela nad tím, proč tento krásný sport nezískává větší popularitu a lidé se ho spíše bojí, než aby si ho zkusili. Je to vidět už jen na tom, že na golfu by se mělo hemžit během dětských tréninků desítky dětí. Místo toho na golfovém táboře je pouze pár jedinců, které tam rodiče poslali, aby si mohli sami zahrát. I když se tímto možná někoho dotknu (některé kluby mají desítky dětí v klubu), ale děláme v tomto ohledu málo a měli bychom se zamyslet nad tím, jak to změnit.

Přečíst nyní  Mají hrát junioři golf s dospělými ?

Doufám, že do budoucna se bude golf již jen rozvíjet a bude opět získávat na popularitě.

Napsat komentář