Každý sportovec touží vyhrávat a s tímto pocitem nastupuje téměř každý na začátek soutěže. V golfu je to samozřejmě stejné jako v každém dalším sportu. Jen na rozdíl od některých sportů, čeká na golfisty čtyřdenní maraton hry, při kterém se může forma kolísat. Asi každý golfista by si přál vyhrát nějaký velký turnaj. Proto si dneska v krátkosti probereme co se může stát.
Pokud jste profesionální golfista, tak bude nejspíš vaším snem vyhrát nějaký ten Major turnaj. Ale i jakýkoli jiný turnaj vám může změnit život. S vítězstvím na turnaji přichází určitá sláva, která může být vrtkavá a může vám způsobit do budoucí hry psychické problémy. Pocit odpovědnosti za výsledky se tak derou do vaší hlavy a vy tak budete mít pocit, že musíte dokázat ostatním, že vaše vítězství nebyla náhoda.
Něco takového se stalo například Benu Curtisovi, který v roce 2003 vyhrál The Open a získal tím nejen miliony dolarů a slávu. Ale také poznal, jaké to je, mít následné problémy s výkonností. V dalším roce stagnoval a neprošel polovinou cutů na turnajích, které odehrál. Sám přiznal, že na něj byl příliš velký tlak, se kterým se neuměl dobře vypořádat. Když po dohrání turnaje vidíte na letišti ve všech stáncích s novinami, že jste na titulních stranách, tak to je nápor na psychiku.
A to se může projevit na vaší hře.Ale nemusí jít o tak velký turna,j abyste se dostali sami pod tlak, pod kterým se špatně hraje. Začnete také od sebe očekávat lepší výsledky, chcete se předvést a dokázat vyhrávat další turnaje. Navíc pokud jde o amatérského golfistu, tak je to o to těžší. Amatéři většinou nevyužívají služeb sportovních psychologů a specialistů, kteří jim mohou pomoci a proto je to pro ně ještě náročnější dosáhnout dalšího úspěchu po vyhraném turnaji.
Stejně tak to funguje i při přestupu z amaterského statusu na profesionální. Hrát i o malé peníze je o mnohem složitější, než hrát „jen tak“. Proto i spousta špičkových amatérů nedokáže prodat svou hru na profesionální úrovni. Známe příklady z historie, kdy výherci US Amateur nebo vítěz Mistrovství Evropy nedokázali hrát stejný golf na profesionálním okruhu a během krátké doby z něj vypadli. Příkladem může být třeba Richie Remsay od kterého se očekávalo mnohem více než dosud dokázal.
Opravdu jen ti nějsilnější a psychicky nejodolnější dokážou vyhrávat a unést pocit vítězství. Proto je třeba se na takový úspěch připravit. I když půjde například o mistrovství republiky Mid Amatérů, tak je třeba pracovat na své psychice a naučit se vyhrávat, aby vás úspěch nesemlel.
Pro mentální trénink doporučuji knihu „30 vteřinový švih“, který napsal T.J. Thomasi, který popisuje jak se naučit zvládat tlak na hřišti a naučí vás o golfu přemýšlet jinak. Z osobní zkušenosti mohu říci, že tato kniha mi změnila pohled na hru.
Přejeme hezkou hru a mnoho úspěchů.
Dlouholetá golfová profesionálka. Golf hraji od roku 1987. Mám zkušenosti s výukou golfu od roku 1999. Stále jsem ještě aktivní hráčka profesionálních turnajů. Ráda píšu a předávám své zkušenosti dalším. Miluji jakýkoli sport a jsem živel, který je neustále na vzduchu.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
komentáře
0